Jana Krejsová

Už v devíti letech jsem si určila svůj osud. Byla jsem si jistá, že budu učitelkou v MŠ. I přes vystudování jiné školy mě osud nenechal z této myšlenky sejít.

Po ukončení vyšší školy firemního managementu jsem se vydala do Anglie pečovat o 3 chlapce ve věku 9 měsíců až 5 let, a tam jsem zůstala 1,5 roku. Zlepšila se mi nejen angličtina, ale zároveň se i posílil vnitřní pocit, že chci s dětmi pracovat.

Po narození první dcery Elišky jsem absolvovala kurz Respektovat a být respektován, po kterém následovalo informační posezení o Montessori pedagogice. Můžu se přiznat, že jsem tam šla aniž bych měla tušení o čem bude vůbec řeč. :o)

Vše k sobě tak šlo a zapadalo do sebe, že jsem se rozhodla udělat si akreditovaný diplomovaný kurz Montessori (DVPP Č. j.: MSMT 16820/2012-349.)

Po nějaké době se naskytla příležitost rekvalifikačního kurzu Chůvy (Domestica), který jsem také úspěšně absolvovala.

Mezitím jsem se v RC Neználek stala dobrovolnou lektorkou pro hodiny cvičení s dětmi ve věku 1- 2 roky. Otevřely jsme kurzy pro rodiče, kteří se zajímali o Montessori metodu a následně také hodiny s Montessori pomůckami.

Po ukončení činnosti RC Neználek jsme založily občanské sdružení Společnost Maruška, kde jsem s touto aktivitou pokračovala až skoro do porodu své druhé dcery Zuzany.

Ve Via libertatis nyní působím jako jedna z pečujících osob. Vytvářím program školky, aby čas strávený s dětmi měl určitý směr. Snažím se u dětí zachytit zrovna probíhající senzitivní období a podpořit je.

K dětem přistupuji, nebo se o to hodně snažím, respektujícím přístupem. Vím že i ony mají své sny, své názory, které chtějí uplatnit. Myslím, že děti jsou nadané samy od sebe a nepotřebují učit jak se mají učit. Mají to prostě samy v sobě. Stačí jim dopřát důvěru a svobodu, aby si našly a vybraly to co zrovna potřebují, co je zrovna zajímá.

V roce 2016 jsem dokončila studium na střední školu pedagogiky a sociálních služeb.

Více o mne, a o tom jak doma uplatňuji Montessori, se můžete dozvědět na mých stránkách www.spolecnostmaruska.cz

Jsou zde i nějaké pomůcky ke stažení.

Můžete mne také kontaktovat na emailu jana.krejsova@vialibertatis.cz